O kondycji psychicznej Polaków

Co roku ponad 6000 ludzi w Polsce popełnia samobójstwo, czyli około 17 osób każdego dnia. A to są tylko ci, którzy wykazali się wystarczającą odwagą, by skutecznie przerwać swe rozpaczliwe życie. Możemy do tego dodać o wiele więcej, według niektórych statystyk nawet 10 razy więcej, nieudanych prób samobójczych, tzw. krzyków o pomoc. 1,5 miliona Polaków cierpi na zdiagnozowaną depresję, wydają oni rocznie ponad 300 milionów złotych na antydepresanty, czyli prawie milion złotych dziennie. 12 procent Polaków nadużywa alkoholu – to około 3,5 miliona osób. Około 25% Polaków nadużywa rozmaitych leków, głównie przeciwbólowych, na które wydają ponad 20 miliardów złotych rocznie. Jeśli chodzi o mnie, to po kwadransie szperania po internecie tych liczb już mam dosyć. Jak macie ochotę, szperajcie dalej.

Reklamy

2 komentarze do “O kondycji psychicznej Polaków

 1. Karolina

  Bardzo smutne i woła o to, żeby coś z tym zrobić. Chcę jednak napisać o czymś, co wiążąc się z tematem samobójstwa, pokazuje, jak ważne jest każde wydarzenie, każda chwila… Przeczytałam niedawno (Mundra, Sylwia Szwed, Wyd. Czarne, 2014), że istnieje związek między powikłaniami okołoporodowymi, jakie towarzyszyły, gdy pojawiał się na tym świecie człowiek, który później popełnił samobójstwo, ze sposobem, w jaki to się stało, np. jeśli ktoś się zachłysnął wodami płodowymi, topił się, kto się zaplątał pępowiną, wieszał się itd.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. Mirosław Piróg Autor wpisu

  Tak, znam też inne koncepcje psychologiczne dotyczące przyczyn samobójstw. Ale mówią one o skłonnościach danych osób, nie o ścisłej determinacji. Osoba z takimi skłonnościami po prostu szybciej się podda, np. w trudnej sytuacji finansowej. I dlatego w jednym roku w Polsce jest prawie 6500 samobójstw, a parę lat wcześniej – 5000. Na pewno te skłonności obejmują też sposób samobójstwa – interesująco pisał o tym Stanislav Grof w książce „Poza mózg”, w rozdziale „Architektonika zaburzeń emocjonalnych”. Polecam!

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s